اخبار و مقالات

امنیت بیشتر در مقابله با کرونا؛ با خواب منظم، تغذیه سالم و سیستم ایمنی قوی تر

دکتر منصور رضایی متخصص تغذیه بیمارستان دکتر مسیح دانشوری :

داشتن روحیه قوی و شاد، خواب کافی و منظم و تغذیه مناسب از مهمترین عوامل موثر برارتقا سطح سیستم ایمنی افراد است.

دریافت منابع پروتئینی خصوصا در افرادی که مبتلا به ویروس کرونا شده اند ضرورت دارد، افراد لازم است برای ارتقا سیستم ایمنی بدن خود از انواع مغزها، حبوبات و گوشت کاملا پخته که منابع غنی پروتئین هستند استفاده کنند.

این متخصص تغذیه پرهیز از استفاده گوشت های فرآوری شده مثل سوسیس، کالباس و انواع کباب ها را توصیه کرد و توضیح داد: کباب انواع گوشت به دلیل نیم پز بودن احتمال انتقال آلودگی را افزایش خواهد داد.

وی در ادامه با تاکید بر مصرف تخم مرغ گفت: تخم مرغ یکی از مفید ترین مواد غذایی است که باعث ارتقا سیستم ایمنی می شود و مهمترین نکته ای که باید درباره ای این منبع غذایی غنی از پروتئین رعایت شود، پخته شدن کامل آن است.

غذاهای سنتی ایرانی همانند خورش فسنجان و سایر غذاهایی که هضم اسانی دارند ، منبع سرشار از پروتیئن و کمک کننده به سیستم ایمنی بدن است.

هیچ گروه از مواد غذایی جایگزین گروههای دیگر نمی تواند باشد، بنابراین باید برای ارتقا سیستم ایمنی بدن حتما لبنیات نیز در سبد غذایی اضافه شود.

مصرف شیر با مکمل هایی نظیر عسل، خرما و یا موز برای کمک به سیستم ایمنی بدن در روزهای سخت کرونایی موثر است .

به طور کلی پروتئین ها و مصرف فراوان مایعات باید به صورت روزانه استفاده شود و افراد تاجایی که ممکن است باید از مصرف غذاهای رستوران ها پرهیز کنند.

استفاده از تمام گروههای مواد غذایی اعم از میوه، سبزی، غلات، حبوبات، گوشت و لبنیات ضروری است.

دکتر رضایی پرهیز از مصرف میوه جات و سبزیجات خام را نیز تا پایان ریشه کنی ویروس کرونا مورد تاکید قرار داد.