بوتاکس در واقع ماده ای است که از باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم به دست می آید و با مکانیسم مهار انقباض عضله سبب از بین رفتن چروک های پوست می شود.

  1. روشی استاندارد، بدون خطر و عارضه است.

  2. در تمام دنیا طرفداران زیادی دارد.

  3. غیر تهاجمی و اثر بخش است.

طبق نظر FDA تزریق بوتاکس از 18 سال تا 65 سال مجاز است.

تجربه نشان داده که عموما در اکثر اشخاص 4 الی 6 ماه ماندگاری بوتاکس را خواهیم داشت و پس از این مدت دوباره عضلات فعال می شوند . ولی در

این باره می توان گفت اثر بوتاکس به عواملی وابسته است، از جمله:

  • واکنش های بدن فرد و تطبیق پذیری آن

  • دوز دارو و واحد آن

  • میزان چروک های روی پوست

  • پایداری بر تمدید درمان و اقدام برای تزریق هر 6 ماه یک بار

برای جلوگیری از پخش شدن بوتاکس به عضلات غیرهدف باید بیمار حدود ۲ تا ۴ ساعت به جلو خم نشود و دراز نکشد و از مالش و دستکاری محل تزریق تا ۲۴ خودداری کند. از بیمار خواسته می‌شود که ۲ تا ۳ ساعت بعد از تزریق عضلات هدف را منقبض و منبسط کند.

مهمترین عوارض بوتاکس مربوط به ۳ چیز است، تزریق بیش از اندازه، تزریق نابجا و انتشار دارو به نقاط اطراف که مورد نظر و قابل پیش بینی‌ نیستند. در نتیجه ممکن است عضلات یا بیش از اندازه ضعیف شوند یا عضلات غیر هدف  از کار بیفتند. علائم آن در پیشانی و اطراف چشم به صورت افتادگی ابرو، بینی و افتادگی پلک، در اطراف دهان افتادگی دو گوشه  یدهان و اشکال در غذا خوردن و صحبت کردن، و در گردن اگر عمیق تزریق شود.اشکال در بلع و صدا می گردد. از آنجا که بوتاکس عمدتا جذب عضلات محل تزریق می شود و مقادیر بسیار ناچیزی از آن وارد گردش خون می گردد، با دوزی که برای باز کردن چروک‌ها به کار می‌رود، تقریبا هیچ عارضه مهمی ایجاد نمی‌کند.

البته مثل هر تزریق دیگری ممکن است سوزش و قرمزی خفیفی در محل تزریق ایجاد کند که پس از چند ساعت خودبه‌خود برطرف می‌شود. به علاوه در

برخی از افراد پس از تزریق بوتاکس، سردرد یا تهوع خفیف یا علایم سرماخوردگی ایجاد می‌شود که معمولا طی 2 تا 3 روز بهبود می‌یابد.

هر چند تزریق بوتاکس عارضه جسمی مهمی ایجاد نمی کند، اما می‌تواند به دلیل از بین رفتن میمیک چهره، سبب ماسکه شدن صورت شود.

این ماده به هر حال یک نوع “سم” است و چنانچه به روش صحیح، تهیه، خالص سازی و نگهداری نشده و همچنین درست تزریق نشود، موجب بروزعوارضی می‌شود که گاهی جبران‌پذیر نیست.

“تزریق غیر کارشناسانه بوتاکس بروز خطرات گوناگونی مثل نامتقارن شدن صورت و ابروها، افتادگی پلک چشم و یا فلج صورت را به‌ دنبال دارد".