آشنایی با پزشکی هسته‌ای

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | جولای 18th, 2020

مركز پزشکی هسته ای بهبد

پزشکی هسته‌ای شاخه‌ای از علوم پزشکی و زیر مجموعه‌ای از تصویر برداری پزشکی است که در آن از مواد رادیو اکتیوجهت تشخیص و درمان بیماری‌ها استفاده می‌شود.
ویژگی خاص این روش‌ها این است که میتواند علاوه بر اطلاعات ساختاری و آناتومیک، درباره فرایند‌ها و عملکرد متابولیک اعضای حیاتی بدن اطلاعاتی در اختیار پزشکان قرار دهد.
دراین روش، رادیو داروی مورد نظر با داروی مختص به هر عضو به صورت کیت آماده نشان‌دارشده و پس از مدت زمان خاصی به بیمار تزریق می شود.
پس از جذب دارو در عضو ، تصویر برداری توسط دستگاه گاما کمرا انجام میشود.

 

 

 

**** میزان ماده رادیو اکتیو به کار رفته در این روش بسیار اندک است لذا کاربرد آن در بیماران، و حتی کودکان خطر خاصی را متوجه آنان نمی‌کند.****

 

 

بیشترین ماده رادیوکتیو استفاده شده در روش‌های تصویر برداری پزشکی هسته‌ای، داروی تکنیسیومm 99می‌باشد.
از این رادیو دارو جهت انجام اغلب اسکن‌های اعضایمركز پزشکی هسته ای بهبد بدن استفاده میشود
و شایع ترین اسکن‌های انجام شده عبارتند از.. اسکن قلب، استخوان، ریه ، تیروئید،پاراتیروئید،کلیه (EC,DTPA,DMSA)، مغز ، خونریزی گوارشی،دیورتیکول مکل، کبد و طحال، همانژیوم کبدی، بررسی طحال فرعی، مجاری اشکی، تخلیه معده…. علاوه بر تصویربرداری که بیشترین کاربرد را در پزشکی هسته‌ای دارد،
ازاین دارو‌ها به صورت محدود در درمان بیماران نیز استفاده می‌شود.گسترده‌ترین کاربرد درمانی مواد رادیواکتیو درحیطه بیماری‌ها و سرطان‌های تیروئید است که استفاده از ید رادیو اکتیو ۱۳۱ ، ازدرمان‌های اصلی آن محسوب می‌شود.
در پرکاری‌ تیروییدنیز استفاده از ید رادیواکتیو یکی از روش‌های متداول به حساب می‌شود.
ازدیگر کاربرد‌های درمانی مواد رادیواکتیومی‌توان به کاربرد آنها در درمان درد‌های استخوانی شدید در بیماران مبتلا به متاستاز‌های استخوانی در سرطان‌های مختلف اشاره کرد.

 

 

 

 

 

 

 

پزشکی هسته‌ای در سالهای اخیر پیشرفت زیادی داشته است. با معرفی و گسترش سیستم‌های ترکیبی و به ویژه روش PET در سالهای اخیر، دریچه جدیدی از کاربرد

رادیو داروها در تصویر برداری و حتی درمان سرطان‌ها گشوده شده است.
در حال حاضر این روش در داروها تشخیص وپیگیری درمان بسیاری ازسرطان‌ها تقش مهم و موثری ایفامی‌کند.
آمادگی های قبل از انجام هر یک از اسکنها با دیگری متفاوت بوده که هنگام نوبت دهی به بیماران به طور کامل توضیح داده می شود.
پزشکی هسته ای درمانگاه بهبد ازسال1388 فعالیت خود را آغاز کرده و طرف قرارداد باکلیه ی بیمه های پایه و تکمیلی می باشد
و با به کار گیری کادرمجرب اعم ازمتخصص پزشکی هسته ای وکارشناسان با تجربه وبااستفاده از سخت افزارها و نرم افزارهای روزدنیا واثبات شیوه ی دانش محوری و بیمار محوری، جایگاه ویژه ای دربین همکاران وهمشهریان عزیزپیدا کرده است.
کادرپزشکی هسته ای درمانگاه بهبد متعهد می‌شود تابا ارائه ی خدمات هر چه مطلوب تر، رضایت بیش از پیش همکاران ومراجعه کنندگان گرامی را جلب کند.

EnglishIran